Bilgi Toplumunun Bireyi Olmak (BTBO) 2

28 Tem 2010
14:00 - 15:45
Ümraniye Belediyesi Necip Fazıl Kültür Merkezi

Bilgi Toplumunun Bireyi Olmak (BTBO) 2

Bilgi Toplumu tabiri içinde, toplumsal evrimin şu tanıtlaması vardır. “İLKELERimiz bakımından başka bir MODELi benimsediğimizde GERÇEKleri artık farklı bir ODAKtan ALGIlamaya başlarız”.

İlkeler: enformatik, donatım, iş
Model: ben merkezlilik, diğergamlık, zaruretler
Gerçek: günlük sonuçlandırma amaçları, dönemsel sonuçlandırma amaçları, devamlılığı sonuç olan amaçlar
Odak: konumumuz, menzilimiz, sakındıklarımız/kaçındıklarımız
Algı: raslantı, kaos, kesinlik

Hölderlin, Hyperion ismini verdiği kahramanı üzerine bina ettiği hikaye kitabının II. cildinde şöyle söylüyor: “… insan hayata ilk adımını atarken birdenbire, en önemsiz bir anda, devrinin alınyazısını öyle bir derinlik içinde duyuyor ki bu duyu bir daha hiç çıkmamak üzere onun ruhuna yerleşiyor, çünkü ne bu duyuyu koparıp atacak kadar sert olmak ve ne de onu gözyaşlarıyla eritip giderecek kadar zayıf olmak elinden geliyor”.

BTBO semineri nedir?: “… devrimizin alınyazısını duyumsayışımızı” BİREY özelinde analiz eden bir seminerdir. Bilgi Toplumu Bireyinin Soluduğu Atmosfer Örnekleri: STK, Devlet, İhtisas, Ekonomik Faaliyet, Basın, Öğrenim, Yerel Yönetim alanlarından örnek gelecek okumaları içerir.

BTBO semineri ne işe yarar?: Bilgi toplumu hayatına “ilk adımımızı atarken” gelişimizi, halimizi, gidişimizi tutarlı bir doğrusal yön üzere yaşamamıza yarar.