E-Ticaret ve Dijital Pazarlama

26 Ağu 2015
09:00 - 10:45
Üsküdar Gençlik Merkezi

E-Ticaret ve Dijital Pazarlama

Dr. Abdulkadir KIRMIZI / CEO / Turna.com

1994 Yılında Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldu. Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Ekonomi bölümde tamamladıktan sonra Yeditepe Üniversitesinden Yönetim ve Organizasyon alanında doktorasını tamamladı.

Profesyonel iş hayatına 1994 yılında Akbank’ta yazılım geliştirme uzmanı olarak başladı. 1999 Yılında Fortis’e Bilgi Sistemleri Denetimi Direktörü olarak katıldı ve 2008 yılında Teknoloji Geliştirme Ekip direktörlüğüne atandı. Bu dönemde gösterdiği başarılardan ötürü Dünya’dan yalnızca 50 kişinin katıldığı Geleceğin Liderleri programına seçildi. 2008 yılında, bankanın önemli projelerini yönetmek üzere Yönetim Program Ofisi Direktörlüğüne getirildi.

Yönetim Program Ofisi direktörlüğü döneminde, bankada proje yönetimi alanında uluslararası yöntemlerin başarıyla uygulanmasını yürüttü. Genel Müdür adına banka için kritik düzeyde önemli projelerin takibi ve işleyişini başarıyla yönlendirdi. TEB ve Fortis’in birleşme sürecinde değerleme çalışmalarının proje yöneticisi olarak görev aldı.

2011 Şubat Ayında Vakıfbank’a katıldı ve 3,5 Yıl süreyle BT Süreç Yönetimi ve Uyum Müdürü olarak görev yaptı. Bu görevinde Vakıfbank’ın en önemli dönüşüm programındaki karlılık, fiyatlama, krediler gibi 11 önemli projenin sponsorluğunu yürüttü.

2012 Ocak Ayında Otorento.com’u kurdu. Online araç kiralama konusunda Türkiye’nin en büyük oluşumunu gerçekleştirdi. 2014 Ekim Ayında seyahat platformu Turna.com’u kurdu. Halen Otorento.com’da Yönetim Kurulu Üyesi ve Turna.com’da CEO olarak çalışmaktadır.

Profesyonel yaşamının yanında, 2003 yılından bu yana, Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans öğrencilerine yönetim ve organizasyon, inovasyon, bilgi yönetimi, girişimcilik ve teknoloji yönetimi konusunda dersler vermektedir. Kurum bağlılığı, bilgi yönetiminin şirket performansı üzerine etkileri konularında yayınları bulunmaktadır. Inovasyon ve bilgi yönetimi konularında çeşitli konferanslar vermiştir.

Teknoloji Geliştirme ekip yöneticiliği sırasında, analist, proje lideri, uygulama geliştirme uzmanları yönetti. Bu süreçte, organizasyonun yeniden yapılandırılması ve uluslararası bazı projelerin (SWIFT, BASEL vs.) geliştirilmesini yürüttü. Eski teknolojilerin dönüştürülmesi ile ilgili yürüttüğü bir proje ile kurumun her yıl 4 milyon dolarlık bakım masraflarından tasarruf yapmasını sağladı.

Bilgi Sistemleri Denetimi direktörü olarak, Türkiye’de ilk kez kurum içerisinde teknoloji kontrol yapısının oluşturulmasını sağladı. Teftiş Kurulu’nun yeniden yapılandırılması çalışmalarında yer aldı. Bilgi güvenliği konularında çeşitli radyo, televizyon ve dergilerde röportajlar verdi.

Tüm bu çalışmalar esnasında doğduğu yerle ilgili de ciddi katkılarda bulundu. Adıyamanlılar Vakfı yönetim kurulu üyeliğini yaklaşık 2 yıl sürdürdü. Bu süreçte, çok sayıda öğrenciye burs verilmesini sağladı. İstanbuldaki Çelikhanlıların biraraya gelmesi ve dernekleşme çalışmalarını destekledi.

Abdulkadir Kırmızı evli ve 2 çocuk babasıdır. Mükemmel düzeyde İngilizce bilmektedir