|

Arama Motoru Pazarlama

06 Tem 2012
09:00 - 11:45
Üsküdar Gençlik Merkezi

Arama Motoru Pazarlama

Arama motoru pazarlama (Search Engine Marketing) bir firmanın arama motorları üzerinde yaptığı tüm pazarlama aktiviteleridir. Arama motorları web sitelerini kendi algoritmalarına göre sıralandırır. Bu sıralamalara “doğal sonuçlar” (Organic Results) denilmektedir. Bir de her arama motorunun reklam programı vardır ki bu program dahilinde de istediğiniz kelimede üst sıralarda olma şansını yakalayabilirsiniz.

Bir web sitesinin doğal arama sonuçlarında başarı sağlaması için yapılan çalışmalara “Arama Motoru Optimizasyonu” Search Engine Optimization (SEO), ücretli programlara da “Arama Motoru Reklamları” Pay Per Click Advertising (PPC) denilmektedir.

Arama motoru pazarlaması, gerek ödeme biçimi gerekse geri dönüş maliyeti açısından en verimli kanallardan biridir. Öyle ki bir çok ülkede, dijital yatırımların büyük oranda arama motorlarına kayması sözkonusu olmuştur. Ülkemizde de durum farklı değildir. 2009 yılı itibari ile arama motoru reklamları yatırımlarının display reklamlara göre, 2 kat daha fazla bir hacme ulaştığı tahmin edilmektedir.