|

StajOkulu’nda 17. Dönem Sona Erdi

21
Ağu

StajOkulu’nda 17. Dönem Sona Erdi

Empatik İnsan Kaynakları tarafından bu yıl 17’cisi düzenlenen StajOkulu, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde düzenlenen sertifika töreni ile sona erdi. Bilişim ve İnsan Kaynakları bölümlerinde okuyan üniversite öğrencilerinin yanı sıra törene aileleri, StajOkulu eğitmenleri ve bilişim sektörünün önde gelen isimleri katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Empatik İnsan Kaynakları Genel Müdürü Burhan Koca, 17 yıldır büyüyerek devam eden StajOkulu’nun asıl kahramanlarının bilgisinin zekatını verme şuurunda olan eğitmenler olduğunu vurguladı.

BİLGİYİ PAYLAŞMA PLATFORMU STAJOKULU

StajOkulu’na Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversite öğrencilerinin bulunduğuna dikkat çeken Koca, öğrencilerin 4 yıllık üniversite yıllarında oluşturamadığı dostlukları, proje ve iş ortaklıklarını StajOkulu’nda kurduklarını belirtti. Bilgilerini paylaşan insanların olgun insanlar olduğunu kaydeden Koca, “StajOkulu bilgi sahiplerinin bilgiyi paylaşma hazzını tattığı bir platform olurken aynı zamanda bu bilgilerin öğrencilere aktarılması ve öğrencilerinde bu motivasyonla hareket ederek bunu prensip edinmesini amaçlıyor. Bu kapsamda geçen yıl öğrenci olan bazı arkadaşlarımız bu yıl StajOkulu’na eğitmen olarak katıldı” diye konuştu.

ÜLKEYE KARŞI SORUMLULUKLARIMIZ VAR

StajOkulu’nun çok hızlı büyüyen bir ruha sahip olduğunu belirten Koca, konuşmasına şöyle devam etti: “Projenin gelişim süreçlerini gördükçe doğru yolda olduğumuza dair olan inancımız artıyor. StajOkulu ile öğrencilere iyilik yapıyormuş gibi görünüyoruz ama aslında biz iyiliği kendimize yapıyoruz. Çünkü bu ülkede öğrendiklerimizi, sahip olduklarımızı aktarma sorumluluğumuz var. Bunları yerine getirmemiz gerekiyor. Bu nedenle hayatımızda düzenli olarak iyilik mekanizmaları oluşturmalıyız. Mevlana’nın da dediği gibi hayat başkaları adına bir şey yapmaktır. Daha fazlasını yapmam gerek ama elimizden bu kadarı geliyor.

ÖĞRENCİLER SEKTÖRE HAZIRLANIYOR

Yıldız Üniversitesi Teknoparktaki yazılım firmamız haftanın 2 günü 10-15 öğrenciye eğitim vererek yazılım dünyasında hazırlıyor. Eğitim ve projeler hazırlanıyor.  Bu aşamada öğrenciler de kurum çalışanları da menfaat olmadığını görüyor ve menfaatin olmadığı yerde oluşan dostluklar daha kalıcı ve sürdürülebilir oluyor.”

STAJOKULU YÖNLENDİRME YAPIYOR

Öğrencilere sertifikalarını veren Java Eğitmeni Abdurrahman Türkeri, öğrencilere, gençlere imkan verildiğinde yapabileceklerini tahmin etmenin hiç zor olmadığına dikkat çekti.  StajOkulu sayesinde öğrencilerin yönlendirilmesinin çok değerli olduğunu dile getiren Türkeri “Çünkü öğrencilerle tanıştığımızda sektörün neye ihtiyaç duyduklarına dair bir fikirlerinin olmadığını görüyoruz.  Yönlendirme yapıldığında öğrenciler sektörün sorunlarına çözüm üretebiliyor. Ancak bu üretimleri gerçekleştirmek için öğrencilere kurumlar tarafından finansal destek sağlanmalı” diye konuştu. Türkiye’deki tek sıkıntının öğrencilerin yönlendirilmemesinden kaynakladığını dile getiren eğitmenlerden Mehmet Can Demirel “Bizim iyi eleman insan yetiştirmek gibi bir derdimiz yok. Zaten yetişmiş iyi insan kaynağımız var ama öğrencilerin yönlendirilmesinde sıkıntı var. Bu nedenle herkes bildiklerini anlatmalı. Para tek amaç olmamalı” dedi.

PHP PROJESİNE BURS SÖZÜ

Törende bilişim öğrencileri staj sürecinde üzerinde çalıştıkları projeleri sundu. Deniz Alkan ve Mesut Kılıç’ın PHP Projesi, UNİTS Akademi kurucusu Merve Akman’dan burs sözü aldı. Tören öğrencilere sertifika, eğitmenlere de plaket verilmesiyle sona erdi.

IMG_9469

Törenin açılış konuşmasını Empatik İnsan Kaynakları Genel Müdürü Burhan Koca yaptı.

 

 

 

 

Yorum Yaz